مقالات

در کمتر از چند دقیقه درست کردن تراریوم با شیشه مربا را یاد بگیرید

تراریوم‌های ساخته شده در شیشه مربا می‌توانند هدیه‌ای عالی برای معلم، دوست و یا عزیزی بیمار باشند. این نوع تراریوم‌ها، واقعا به رسیدگی نیاز ندارند و حتی یک قاتل سریالی گیاهان نیز می‌تواند یکی از این‌ها را به سلامت بزرگ کند! درست کردن تراریوم با شیشه مربا کم هزینه است و بسته به نوع گیاه انتخابی شما، می‌تواند تا چندین سال باقی بماند. در این مطلب گام به گام همراه با تصویر درست کردن تراریوم با شیشه مربا را به شما آموزش خواهیم داد. اگر برای درست کردن تراریوم با شیشه مربا آماده‌اید در ادامه با این مطلب از فروشگاه اینترنتی گل و گیاه پرگل همراه شده یک تراریوم زیبا درست کنید.

فهرست مطالب:

 •     وسایل مورد نیاز
 •     روش ساخت

وسایل مورد نیاز برای درست کردن تراریوم با شیشه مربا

 • شیشه خالی مربا (یا هر بطری مشابه دیگری که درب پیچی داشته باشد)
 • گیاهان کوچک
 • خزه (اختیاری)

وسایل مورد نیاز

روش ساخت درست کردن تراریوم با شیشه مربا

 1. برای درست کردن تراریوم با شیشه مربا از تمیز کردن شیشه شروع کنید

شیشه را برای درست کردن تراریوم با شیشه مربا تمیز کنید. اگر از محلول شیشه پاک‌کن یا صابون‌های قوی استفاده می‌کنید، حتما شیشه را با آب نیز بشویید. سپس اجازه دهید در هوای آزاد خشک شود. در قدم بعدی، درب بطری را برداشته و آن را روی یک سطح صاف قرار دهید. اگر درب دو تکه بود، مطمئن شوید که صفحه مرکزی به‌خوبی در حلقه قرار گرفته است.

تمیز کردن شیشه برای درست کردن تراریوم با شیشه مرباپاک کردن شیشه

 1. خاک را مرطوب کنید

در مرحله دوم درست کردن تراریوم با شیشه مربا خاکی را که گیاه در آن قرار دارد به‌خوبی مرطوب کنید. سپس گیاه را از گلدان یا ظرف خود با دقت بیرون بیاورید. این کار باید به‌آرامی انجام شود؛ پس گیاه را با کشیدن بالای آن از گلدان خارج نکنید.

برای انجام درست اینکار اگر گیاه شما در گلدان کاشته شده است، به زیر آن ضربه بزنید. سپس سعی کنید با وارد کردن فشاری جزئی به دیواره‌ها، گیاه را خارج کنید. برای سهولت کار، گلدان را کج کرده و آن را در دست بگیرید. اگر گیاه را در پلاستیک یا ظرف خریداری کرده‌اید، زیر آن را فشار دهید و گیاه را به بیرون هدایت کنید. اگر ریشه گیاه شما فشرده و قفل شده است، کمی سطح آن را با دست خراش دهید تا آزاد شود.

مرحله دوم درست کردن تراریوممرطوب کردن خاک

 1. در ادامه درست کردن تراریوم با شیشه مربا گیاه را جای‌گذاری کنید

توپ ریشه را کمی فشار داده و سپس گیاه را روی درب شیشه قرار دهید. (مثل تصویر) در این مرحله، ریشه باید متراکم شده و تمامی بخش‌های آن با خاک پوشیده شود. پس توپ ریشه را در داخل درب فشار دهید تا کاملا در خاک فرو برود.

قرار دادن گیاه در درب شیشه مرباجایگذاری گیاه

 1. خزه را اضافه کنید

برای زیباتر کردن تراریوم، تکه‌هایی کوچک از خزه را برداشته و آن‌ها را روی خاک اطراف گیاه فشار دهید. این کار پوشش سبز جذابی ایجاد می‌کند. یادتان باشد خزه باید دور از تنه گیاه قرار داده شود.

اضافه کردن خزه در درب شیشه مربا برای درست کردن تراریوماضافه کردن خزه

 1. بطری را روی گیاهان قرار دهید

برگ‌ها و ساقه‌های گیاه را در نهایت دقت فشرده کنید تا برای جا شدن در بطری اندازه شوند؛ سپس آن‌ها را به‌آرامی به سمت بالا جمع کنید. سپس بطری را روی گیاهان قرار دهید، در این مرحله از درست کردن تراریوم با شیشه مربا باید با کمک انگشتان خود گیاهان را به داخل بطری هدایت کنید. چرخاندن شیشه می‌تواند کمک کننده باشد.

خرید اینترنتی گیاه

اگر می‌توانید چرخاندن بطری را آنقدر ادامه دهید تا درب آن کاملا بسته شود. این کار در عمل کمی دشوار خواهد بود، ولی ارزشش را دارد! اگر نتوانستید، می‌توانید به‌راحتی بطری را روی درب قرار داده و از بستن آن صرف نظر کنید. فقط مواظب باشید که هنگام بلند کردن تراریوم، بطری و درب را با هم بلند نکنید.

قرار دادن بطری روی درب شیشه مرباقرار دادن بطری روی درب شیشه مربا

 1. به تراریوم خود رسیدگی کنید

این تراریوم جذاب را دور از نور خورشید قرار دهید، اما مکانی را برای آن انتخاب کنید که بتواند نور خورشید را به‌صورت غیرمستقیم دریافت کند. گاهی اوقات لازم نیست تا چند ماه به این تراریوم آب بدهید، اما باید هر چند هفته یکبار از مرطوب بودن خاک مطمئن شوید. اگر قطرات آب زیادی بر سطح داخلی شیشه مشاهده کردید، آن را برای چند ساعت باز بگذارید تا خاک آن کمی خشک شود.

در این آموزش از ساکولنت‌ها برای ساخت تراریوم استفاده شده است. اما شما می‌توانید از هر گیاه کوچک دیگری برای اینکار بهره بگیرید. برای خاص‌تر کردن ظاهر تراریوم، مقداری سنگ، صدف یا مجسمه‌های مینیاتوری را در داخل آن قرار دهید. به‌طورکلی هر چیزی که بتواند در هوای مرطوب شیشه دوام بیاورد برای تزئین آن مناسب است. می‌توانید در هر سفر به دریا به جمع‌آوری تعدادی سنگ و صدف بپردازید و پس از رسیدن به خانه، یک تراریوم خاطرانگیز درست کنید. برای هدیه دادن این تراریوم نیز کافی است یک ربان را دور درب بپیچید و آن را هدیه بدهید، به همین سادگی!

در مجموع در این مطلب از وبلاگ پرگل سعی کردیم درست کردن تراریوم با شیشه مربا را در 6 مرحله و به‌صورت مرحله به مرحله به شما آموزش دهیم، امیدواریم از این آموزش لذت کافی را برده باشید. چنانچه حین خواندن مطلب، سوالی درخصوص تراریوم یا خرید تراریوم به ذهنتان رسیده است و پاسخ آن را نیافته‌اید یا نیاز به مشاوره در مورد گل و گیاه دارید، از طریق بخش نظرات زیر همین مطلب سوالات خود را با کارشناسان فروشگاه گل و گیاه پرگل درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.